canli bahis siteleriimplant dis fiyatlari

Rasat Uydusu Hakkında Bilgiler

  • 5
Rasat Uydusu Hakkında Bilgiler

Nedir ?
RASAT Arastırma Uydusu, Türkiye’nin ve TÜBITAK UZAY’ ın BILSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama çözünürlüklü optik görüntüleme sistemine ve Türk mühendislerce tasarlanıp gelistirilen yeni modüllere sahip olan RASAT, Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusudur.

TÜBİTAK UZAY tarafından, danışmanlık ya da dıs destek alınmadan Türkiye'de tasarlanan uydu, 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya Federasyonu'nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan fırlatma üssünden uzaya gönderildi. 969 saniye içinde yörüngeye yerlesen uydu, ilk sinyalleri Türkiye saati ile 11.50'de vermeye basladı. 18 Ekim 2011 tarihindeyse uydu tarafından çekilen fotografların TÜBITAK‘ ın yer istasyonundan indirilmeye başlandığı duyuruldu.

PEKI, AMAÇ ? 
• BiLSAT Projesi ile bir uydunun tasarımından yörüngede devreye alınmasına kadar geçen her evrede kazanılan bilgi ve beceriyi pekiştirmek, 
• Güncel teknolojileri kullanarak uzay ortamına uygun sistemler geliştirmek, 
• Türkiye’nin uzaktan algılama alanında ihtiyaçlarına azami ölçüde cevap vermek, 
• Türkiye’nin uzay teknolojileri için halihazırda kullanılabilecek yeteneklerini belirleyip azami ölçüde kullanmak, 
• Uydu teknolojileri konusunda yetişmiş insan gücünü arttırmak, 
• Geliştirdiği kritik modüllerle Türk uzay sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak, 
• TÜBİTAK UZAY’ ın uzay amaçlı yeteneklerini Türkiye’ye ve Dünyaya kanıtlamaktır.

RASAT gözlem uydusu 5 yasında ! TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, Kalkınma Bakanlığı desteğiyle Türkiye’de tasarlanıp üretilmiş olan ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT, tasarım ömrü üç yıl olmasına rağmen, yörüngede beşinci yılını başarıyla tamamladı. TÜBİTAK UZAY’ ın, BİLSAT Uydusu’ ndan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusu olan ve 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya’dan fırlatılan RASAT Uydusu, Dünya etrafında 26 bin 724 tur atarak, 11 milyon kilometrekarelik alanı taradı ve bin 800 şerit görüntüyü yer istasyonuna aktardı.

İlk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ ın yörünge özelliği sayesinde Dünya’nın her yerinden görüntü alınabiliyor. RASAT Uydusu’ ndan indirilen radyometrik düzeltmelerin ardından koordinatlandırma işlemleri yapılarak GEZGİN Portalı’ na aktarılıyor. RASAT görüntüleri haritacılık, afet izleme, ormancılık, kentsel planlama gibi alanlarda kullanılıyor.

TÜBİTAK tarafından üretilen ilk yerli yer gözlem uydusu olan RASAT’ ın 2012, 2013 ve 2014 yıllarında çektiği görüntülerin birleştirilmesiyle ‘Türkiye Mozaik Mozaiğin oluşturulmasında 30km*30km’ lik 3000’ in üzerinde RASAT uydu görüntüsü kullanıldı. Söz konusu mozaiğin ecw (9 GB), jp2 (22GB), TIF (26 GB) ve img (45GB) formatlarında oluşturuldu. Görüntü ‘gezgin.gov.tr’ adresinde kullanıcılar ile ücretsiz olarak paylaşılıyor.

RASAT Ile Ilgili Örnek Uygulamalar Bu bölümde RASAT görüntülerinin afet yönetimi ile ilgili örnek uygulamalarına yer verilmiştir. RASAT uydusu ile yangınların etkilediği alanların birkaç gün içerisinde tespit edilerek ilgili kurumlarla paylaşılması mümkün olabilmektedir. Şimdiye kadar Türkiye’de meydana gelmiş olan dört büyük orman yangınından sonra kısa sürede görüntü alınarak, etkilenen alanlar TÜBİTAK UZAY tarafından yaklaşık olarak hesaplanmış ve Orman Genel Müdürlüğü ile yangın öncesi ve sonrası RASAT görüntüleriyle birlikte paylaşılmıştır. 16.06.2012 tarihinde Cunda Adası’nda çıkan yangından üç gün sonra 19.06.2012 tarihinde RASAT Uydusu ile görüntü alınmış ve etkilenen alanın bulunması için bir çalışma yapılmıştır.

Şanlıurfa Ceylanpınar Mülteci Kampı 30.04.2013 tarihinde RASAT Uydusu ile görüntülenmistir. Kamp alanı RASAT görüntüsü ile görülmektedir fakat çadır sayısı gibi detaylı bilgilerin edinilmesi mümkün gözükmemektedir.

Halep’te meydana gelen patlamalar 04.11.2012 tarihli RASAT görüntüsünde görüntüsünde patlama sonucu yükselen siyah dumanlar gözükmektedir

Kasım 2012 tarihinde Buenos Aires’te yaşanan sel felaketinin etkileri RASAT uydusu ile görüntülenmistir. Sel sonucu nehirdeki taşmalar ve su birikintileri görülebilmektedir. Ekim 2012 tarihinde Sandy Kasırgası’ndan en çok etkilenen yerlerden biri olan Haiti, RASAT uydusu ile 02.11.2012 tarihinde görüntülenmiştir. Görüntüde erozyonun özellikle sahillerdeki etkisi görülmektedir.

23.10.2011 tarihindeki Van –Erciş depreminden iki gün sonra RASAT uydusu ile görüntü alınmıştır. Alınan görüntüde yıkımın etkilerini analiz etmek mümkün gözükmemektedir. Ancak Kasım 2013’te tekrar çekilen görüntü ile deprem sonrası yapılan yapılaşma sonucunda ortaya çıkan değişimin örnekleri görülebilmektedir.


İNDİRMEK İÇİN GİRİŞ YAPINIZ

Yorum Yap & Puan Ver

  • 5