canli bahis siteleriimplant dis fiyatlari

Matlab ile Matematiksel Programlama - Osman ÖZTÜRK

  • 0
Matlab ile Matematiksel Programlama - Osman ÖZTÜRK

Gazi Üniversitesi öğrencisi Osman ÖZTÜRK tarafından hazırlanmış olan bu tez matlabda matematiksel işlemleri kapsamaktadır


Herhangi bir sistem için tasarım, analiz ve sentez işlemleri büyük önem taşır. Bir sistemde tasarım; genelde çizim işlemlerini, analiz; hesaplama işlemlerini ve sentezde hem çizim hem de hesaplamaları kapsar. İşte bir sistemde büyük bir önem taşıyan bu üç işlevi de en kolay ve en güvenilir şekilde yapabilmek için farklı dönemlerde farklı teknikler kullanılmıştır. 

Bilgisayarın geliştirilmesi ve de bir sistemi oluşturmak ve o sistemi anlamak için insanlara kolaylık sağlayan yazılım programlarının da gelişmesiyle birlikte özellikle mühendislik alanında bilgisayarın etkin biçimde kullanımı artmıştır. 

Donanıma yönelik teknolojik gelişmeler bir bilginin hızlı bir şekilde saklanabilmesi ve işlenebilmesi için önemlidir. Yazılım alanındaki gelişmeler ise kolay anlaşılabilen ve problemlerin kolayca çözülebileceği kullanışı kolay programları beraberinde getirmiştir. 

Şu anda bilgisayara dayalı çalışmalara  

  •  bilgisayar destekli tasarım (CAD)
  • bilgisayar destekli imalat (CAM)
  • bilgisayar destekli denetim sistemleri tasarımı (CACSD) 

örnek olarak verilebilir. 

Bu işlemlerin yapılabilmesi için günümüzde FORTRAN, C ve Pascal gibi yüksek seviye programlama dilleriyle; Maple, MATLAB, Mathematica, MathCAD, StatView, SigmaStat, ANSYS gibi kullanımı kolay, görselliği zengin paket programlar üretilmiştir. 

Bu tezde bugün için yukarda bahsi geçen yaygın şekilde kullanılan paket programlardan MATLAB programı işlenmiştir. 

MATLABın tercih edilmesinin sebebi, sayısal hesaplamalar, grafiksel programlamalar ve simulasyon uygulamaları için geliştirilmiş türdeşlerine göre özel ve üstün bir dil olmasıdır. 

MATLABın, bir ana paket program yanında, bunun ile birlikte kullanılan uygulama alanına özel, ek bir ödeme ile ayrıca temin edilebilen araç kutularını (toolbox) içermesi tercih edilmesini bir kat daha arttırmaktadır.  

MATLAB ayrıca kolay program yazılımı ve ileri seviyede grafik özellikler de sağlamaktadır. Hazır fonksiyon dosyaları yardımı ile diğer programlama dilleriyle satırlarca tutan programlar, MATLAB programcılığı yolu ile sadece birkaç satırla hazırlanabilir.    

Herkes için yararlı olacağına inandığım bu çalışmamda yardımlarını esirgemeyen Yrd.Dç.Dr. Haldun GÖKTAŞa, arkadaşlarım M.Savaş Maşlaka ve Hakan Demire teşekkür ederim.


İNDİRMEK İÇİN GİRİŞ YAPINIZ

Yorum Yap & Puan Ver

  • 0