canli bahis siteleriimplant dis fiyatlari

Kinematik GPS Destekli Uçuş Planlaması

  • 5
Kinematik GPS Destekli Uçuş Planlaması

KİNEMATİK GPS DESTEKLİ UÇUŞ PLANLAMASI
Resim çekiminin planlanması ya o bölgenin küçük veya orta ölçekli bir haritası üzerinde, daha önce çekilmiş küçük ölçekli resimleri kullanılarak klasik şekilde ya da bilgisayar ortamında çeşitli programlar kullanılarak sayısal olarak yapılabilir.

Günümüzde Özel Sektör, Harita Genel Komutanlığı (HGK), Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) gibi kurumlarca icra edilen tüm uçuşlarda Kinematik GPS Destekli Fotogrametrik Uçuş Yöntemi kullanılmaktadır.

Kinematik GPS yönteminde hem yerde hem de uçakta birer tane GPS alıcısı mevcuttur. Bu GPS alıcıları uçuş esnasında eş zamanlı ölçü yaparlar. Bu ölçüler büyük ölçekli çalışmalarda 1 sn. aralığında, küçük ölçekli ve hassas çalışmalarda ise 0.5 sn. aralığında gerçekleşir.

GPS alıcısına bağlı olan kamera sistemi her bir fotoğraf çekiminde GPS verisine bir işaret(sinyal gönderir) koyar. Uçuş sonunda uçakta ve yerde elde edilen GPS verileri birlikte Static and Kinematic Positioning “SKIP” yada benzeri yazılımlarda işleme sokularak her bir fotoğrafa ait resim orta nokta koordinatları elde edilir.

Bu koordinatlar fotogrametrik nirengi işlemleri sonucunda sadece blok köşelerinde yer alan nirengilere dayalı olarak gerçekleştirilen dengeleme işlemlerinde büyük faydalar sağlarlar.
Şeklinde uzun ve güzel bir sunum pdf dosyası


İNDİRMEK İÇİN GİRİŞ YAPINIZ

Yorum Yap & Puan Ver

  • 5

YUNUS AKKUŞ

YUNUS A... 12.03.2014 18:08

teşekkürler Hocam...